Potpisan sporazum o izgradnji rafinerije u Smederevu, pokret “Tvrđava” će pozvati na građansku neposlušnost

Ekološki pokret “Tvrđava” iz Smedereva najavio je da će pozvati na građansku neposlušnost zbog potpisanog sporazuma o izgradnji rafinerije, čime bi se dodatno pogoršao kvalitet ionako lošeg vazduha.


„Smederevo već pripada gradovima sa trećom, najgorom kategorijom kvaliteta vazduha, koji se definiše kao prekomerno zagađen. Industrija je jedan od glavnih krivaca za takav vazduh, a zdravlje građana je ugroženo. Smatramo da bi u takvim okolnostima izgradnja novog industrijskog kompleksa, koji bi se prostirao na 110 hektara, a u kome bi se prerađivala i proizvodila nafta – bila pogubna po zdravlje građana Smedereva“, navode iz Tvrđave za N1.

Oni ističu da je zemljište na kome se planira izgradnja rafinerije nafte je uz sam Dunav, pa bi dodatno bila ugrožena i međunarodna reka, a ceo kompleks bi se nalazio na samo dva kilometra od strogog centra Smedereva.

„Prljava industrija nije budućnost kakvu želimo našem gradu, jer već imamo kinesku železaru koja svakodnevno truje građane Smedereva i krši zakone Republike Srbije. Kao građanima Smedereva, ne preostaje nam ništa drugo nego da sprečimo planirani projekat rafinerije, jer duboko verujemo da je on poguban po Grad Smederevo i sve njegove stanovnike. Da bismo to učinili, pozvaćemo građane na građansku neposlušnost i sve druge zakonske vidove borbe, kako bismo sprečili izgradnju nove rafinerije“, objavio je N1.

Iz Tvrđave podsećaju da je 2010. godine već pokušana izgradnja rafinerije nafte u Smederevu, ali je taj projekat odbačen na lokalnom referendumu na kome je protv izgradnje rafinerije glasalo 72,18% građana, a za svega 27,82%. Građani Smedereva ne žele rafineriju nafte i to će pokazati u narednom periodu, a lokalnu vlast pozivamo da još jednom razmisli da li želi da se upušta u ovakav projekat, jer će direktno biti odgovorna za sve posledice.

Ova tema bila je aktuelna i 2021. godine. Tada se isto pominjao kineski partner i projekat od 2,6 milijardi evra. Osim toga Smedrevo ima problem i sa divljim deponijama.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović-Handanović je tokom posete kineskog predsednika Sija, potpisala Okvirni sporazum o projektu izgradnje postrojenja za preradu nafte i naftnih derivata u Smederevu između Vlade Srbije i „Čajna enerdži internešnl grup“ (China Energy International Group), kapaciteta do 100.000 barela po danu, a ukupna vrednost ove investicije iznosi 2,4 milijarde evra.

O tome kakav uticaj na život i zdravlje ljudi ima zagađenje u Smederevu najviše govore zvanični podaci prema kojima je više od tri puta uvećan broj obolelih od maligniteta, sa 1.738 u 2011. godini na 6.866 u 2019. godini. Prema merenju teških metala u mulju reke Ralje, na lokaciji koja se nalazi 20 metara ispod glavnog ispusta otpadnih voda smederevske železare, znatno su povišene koncentracije teških metala poput kadijuma, bakra, nikla olova.

Zbog toga je pokret Tvrđava podnela krivičnu prijavu protiv HBISa odnosno Železare Smederevo zbog krivičnog dela zagađenje životne sredine, za koje je zaprećena zatvorska kazna od šest meseci do pet godina zatvora. Ova prijava je odbačena.

Tokom prošle godine na tri merna mesta u Smederevu, u centru grada, naselju Carina i u selu Radinac broj dana sa registrovanim prekoračenjem koncentracije suspendovanih čestica u vazduhu bio je od dva do četiri puta veći od dozvoljenih 35 dana godišnje.


Izvor:n1