U narodnoj medicini bela rada (krasuljak ili petrovac) koristila se za tretiranje različitih tegoba, a najčešće protiv bolova u zglobovima i gihta, za kožne osipe, ali i održavanje lepote kože.
Svima poznata bela rada (Bellis perennis) spada među lekovite biljke i samoniklo jestivo povrće. Jedna je od prvih biljaka koje cvetaju u proleće.
U narodnoj medicini bela rada se koristila za tretiranje različitih tegoba, a najčešće protiv bolova u zglobovima i lokalno protiv gihta, kao i za kožne osipe, rane, ali i održavanje ljepote kože.
Osim toga, čaj od bele rade tradicionalno se koristio za podizanje slabog imuniteta respiratornog sistema, kod iskašljavanja, bronhitisa, ali i povišene temperature, upalu mokraćne bešike, upale creva, ublažavanje menstrualnih grčeva, reume i artritisa. Mlado lišće bele rade popularna je salata u Nemačkoj, sadrži vitamin C i karoten.
Ukiseljeni pupoljci bele rade
Zagrejte na vatri sirće i so. Stavite pupoljke u široku sterilizovanu teglu i prelijte ih toplom mešavinom sirćeta i soli. Pokrijte i ostavite da stoji nedelju dana. Svaki dan promešajte. Ponovno prebacite u čistu teglu, prelijte mešavinom sirćeta, dobro začepite i pustite da stoji još dve nedelje u frižideru. Tada je ovaj proizvod spreman za jelo.
Sveži sok
Bela rada je idealna za prolećne tretmane čišćenja organizma od toksina. U tu svrhu je najbolje piti njen sveži sok ili je jesti. Sok treba uvek da bude sveže napravljen. Pijte dnevno jednu do tri pune kašike soka s pola količine vode. Pomešan s medom, ovaj sok je kućni lek kod oboljenja disajnih organa. Besprekoran je lek za upaljene rane, problematičnu kožu, opekotine, edeme i varikozne vene. U terapijske svrhe stavlja se na obolela mesta.
Čaj za bronhije
Čaj od bele rade koristi se u lečenju bronhitisa i bolova u grudima, kod upaljenih creva i želuca, kao i kod bolesti jetre i bubrega. Pomaže i kod neuredne menstruacije, ublažava bol i grčeve, reumu, giht i artritis. Kod unutrašnjih krvarenja kombinuje se s orahovim lišćem. Jednu do dve kašičice suvog bilja prelijte šoljicom prokuvane vode. Ostavite da stoji 10 minuta, a zatim procedite.
Melem od bele rade
Mast od bele rade dobar je lek za rane i upaljene zglobove. Priprema se od svinjske masti i tinkture bele rade, i to u razmeri 2:1 (dva dela masti na jedan deo tinkture).
Nega kože
Ekstrakt cvetova bele rade sadrži saponine, polifenole, flavonoide, polisaharide i inulin. Zbog tih aktivnih sastojaka ima široku primenu u kozmetici. Bela rada je sve češći sastojak kozmetičkih proizvoda, ponajviše onih za izbeljivanje, uklanjanje pega i hiperpigmentacija. Ova biljka obuzdava stvaranje melanina i ujednačuje boju kože kod poremećaja pigmentacije. Obnavlja stanice kože, prosvetljuje melanin u epidermu i dubinski hidratizuje kožu. U specijalizovanim prodavnicama možete da kupite ekstrakt i eterično ulje bele rade, a u većini drogerija i kozmetiku na bazi ove biljke.
Tinktura
Od dve do tri šake usitnjene biljke potopite u litru rakije tri sedmice. Tinkturu povremeno promešajte. Nakon tri nedelje procedite i koristite. Cvetovi bele rade potopljeni u rakiji otklanjaju reumu i mišićni umor.
Tonik za zrelu i umornu kožu
Žličicu suvih glavica cvetova bele rade prelijte sa 250 mililitara kipuće vode i ostavite da stoji 30 minuta.
Smesa za zglobove
Zgnječite listove bele rade i dodajte polovinu količine listova crnog sleza. Smesu dobro prepržite na pročišćenom maslacu. Još vruću mast procedite kroz krpu direktno u posudu određenu za čuvanje ove masti. Njome trljajte bolne zglobove od 2 do 3 puta na dan.