
Građanski pokret Tvrđava i meštani sela Radinca, Vranova i Ralje u Srbiji podneli su javnom tužilaštvu u Smederevu krivičnu prijavu protiv kineske kompanije HBIS i pet direktora zbog zagađenja životne sredine. Tvrde da oko šest ili sedam odsto stanovništva ima rak u Smederevu.
Nikola Krstić iz pokreta Tvrđava i advokatica Nina Nicović, govorili su u Danu uživo na televiziji N1, o krivičnoj prijavi koju su podneli protiv kineske kompanije HBIS zbog zagađenja životne sredine.
– Negde oko šest ili sedam odsto stanovništva ima rak u Smederevu, to je informacija zbog koje bi u nekoj zemlji pala vlada – kaže Krstić.
On ističe da nisu protiv fabrike, da žele da fabrika nastavi da radi, ali da je “nedopustivo da krši zakon”.
Prema rečima Krstića, Železara u Smederevu posluje od šezdesetih godina prošlog veka.
– Ona zagađuje 60 godina, nije počela da zagađuje dolaskom kineskog investitora, ali od kad su došli, imamo jednu ekološku katastrofu. Sve smo pokušali, imamo zid ćutanja od strane kompanije – kaže on.
Svako ko živi u tom grad, kaže on, njegova porodica je ugrožena zbog toga što izlazi iz tog dimnjaka.
– Najveći problem je što ljudi idu na hemioterapije, jer je Radinac najugroženiji po stopi obolelih od raka u Smederevu. Sa 1.800 u 2011. godine na 6.800 koji se leče, to je četiri puta rast – kaže on.
Nicović kaže da najviše postoji indicija da veruju da postoji osnov sumnje da je to krivično delo zagađenje životne sredine.
– Jer ono podrazumeva ne samo zagađenje vazduha, već je to i zagađenje zemljišta i vode, mi smo tražili od tužilaštva da to istraži – kaže ona.
Dodaje da nadležni organi moraju da reaguju, kao i da su priložili dovoljno dokaza.
Krstić kaže da su u oktobru angažovali beogradsku laboratoriju da odradi analizu prašine.
– Dobili smo rezultate, tu eksplicitno piše – arsen, kadmijum, nikl, olovo, kobalt, izneseno je kako to utiče na zdravlje, svuda piše ‘rak, rak,rak’, svuda se pominje kancer i niko ništa ne reaguje, da ne pričam o autoimunim bolestima, astmi – kaže Krstić.
Ističe da u prijavi ima i dosta medicinske dokumentacije koju su meštani priložili.
Nicović kaže da nemaju nikakav odgovor iz Železare, a da bi u toku trebalo da bude predistražni postupak u Tužilaštvu.
– Bitno je da se što pre dela. Pored toga što smo tražili da se kazne, tražili smo i da se što pre donese mera prestanka zagađenja – kaže ona.